Proiect sustinut de Skill Team Consulting
VREAU!

Tabara de Sport
Tabara de Tenis
Tabara copii 2017 |  O zi in tabara  |  Inscrieri tabara  |  Testimoniale |  Va place ideea? |  Contact
FAQ


Tabara de Tenis Aboneaza-te la noutatile
Tabara de tenis



Tabara de Tenis
   
Tabara de Tenis Tabara de Tenis


Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis

Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis
   
Tabara de Tenis Tabara de Tenis

 

Tabara Sport promoveaza Olimpismul romanesc

In 1914 - Se infiinteaza Comitetul Olimpic Roman.

10 ani mai tarziu in 1924 - Prima participare oficiala a sportului romanesc la cea de- a VIII-a editie a Jocurilor Olimpice de la Paris care a insemnat si prima medalie din istoria olimpica a sportului romanesc, obtinuta de echipa de rugby care s-a clasat pe locul al III-lea.

 Campionii olimpici ai României sunt:


1952 Helsinki: Iosif Sîrbu (tir);

1956 Melbourne: Nicolae Linca (box); Leon Rotman (canoe, C1-1.000 m şi C1-10.000 m); Alexe Dumitru şi Simion Ismailciuc (canoe, C2-1.000 m), Ştefan Petrescu (tir);

1960 Roma: Iolanda Balaş (atletism), Dumitru Pîrvulescu (lupte), Ion Dumitrescu (tir);

1964 Tokyo: Iolanda Balaş (atletism), Mihaela Peneş (atletism);

1968 Mexic: Lia Manoliu (atletism), Viorica Viscopoleanu (atletism), Serghei Covaliov şi Ivan Patzaichin (canoe, C2-1.000 m), Ionel Drîmbă (scrimă);

1972 Munchen: Gheorghe Berceanu (lupte), Nicolae Martinescu (lupte), Ivan Patzaichin (canoe, C1-1.000 m);

1976 Montreal: Nadia Comăneci (gimnastică, individual compus, paralele, bîrnă), Vasile Dîba (kaiac, K1-500 m);

1980 Moscova: Sanda Toma (canotaj), Nadia Comăneci (gimnastică, bîrnă, sol), Ivan Patzaichin şi Toma Simionov (canoe, C2-1.000 m), Ştefan Rusu (lupte), Corneliu Ion (tir);

1984 Los Angeles: Doina Melinte (atletism), Anişoara Cuşmir-Stanciu (atletism), Maricica Puică (atletism), Ivan Patzaichin şi Toma Simionov (canoe, C2-1.000 m), Agafia Constantin, Nastasia Ionescu, Tecla Marinescu, Maria Ştefan (kaiac, K4-500 m), Valeria Răcilă (canotaj), Olga Bularda-Homeghi, Chira Apostol, Maria Fricioiu, Florica Lavric, Viorica Vereş-Ioja (canotaj, 4+1 vîsle), Elisabeta Lipă, Marioara Popescu (canotaj, 2 vîsle), Elena Horvath, Rodica Arba-Puşcatu (canotaj, 2 rame), Sofia Corban-Banovici, Ioana Badea, Anişoara Sorohan, Titie Ţăran, Ecaterina Oancia (canotaj, 4+1 vîsle), Valer Toma, Petru Iosub (canotaj, 2 rame), Ecaterina Szabo, Lavinia Agache, Simona Păuca, Laura Cutina, Cristina Grigoraş, Mihaela Stănuleţ (gimnastică, echipe). Ecaterina Szabo (gimnastică, sărituri, sol, bîrnă), Simona Păuca (gimnastică, bîrnă), Petre Becheru (haltere), Nicu Vlad (haltere), Ion Draica (lupte), Andrei Vasile (lupte);

1988 Seul: Paula Ivan (atletism), Daniela Silivaş (gimnastică, paralele, bîrnă, sol), Rodica Arba-Puşcatu, Olga Bularda-Homeghi (canotaj, 2 rame), Vasile Puşcaşu (lupte), Sorin Babii (tir);

1992 Barcelona: Elisabeta Lipă (canotaj), Dimitrie Popescu, Viorel Talpan, Iulică Ruican, Nicolae Ţaga, Dumitru Răducanu (canotaj, 4+1 rame), Lavinia Miloşevici (gimnastică, sol, sărituri);

1996 Atlanta:
Constanţa Burcică-Pipotă, Camelia Macoviciuc (canotaj, 2 vîsle categorie uşoară), Anca Tănase, Veronica Cochelea, Liliana Gafencu, Doina Spircu, Ioana Olteanu, Elisabeta Lipă, Marioara Popescu, Doina Ignat, Elena Georgescu (canotaj, 8ĂĂ1), Simona Amînar (gimnastică, sărituri), Laura Badea (scrimă);

2000 Sydney: Gabriela Szabo (atletism), Georgeta Andrunache, Doina Ignat (canotaj, 2 rame), Angela Alupei, Constanţa Burcică (canotaj, 2 vîsle categorie uşoară), Veronica Cochelea, Georgeta Andrunache, Magdalena Dumitrache, Liliana Gafencu, Doina Ignat, Elisabeta Lipă, Ioana Olteanu, Viorica Susanu, Elena Georgescu (canotaj, 8+1), Simona Amînar, Loredana Boboc, Andreea Isărescu, Maria Olaru, Claudia Presecan, Andreea Răducan (gimnastică, echipe), Simona Amînar (gimnastică, individual compus), Marius Urzică (gimnastică, cal), Florin Popescu, Mitică Pricop (kaiac, K2-1.000 m), Diana Mocanu (înot, 100 m spate, 200 m spate), Mihai Covaliu (scrimă);

2004 Atena: Oana Ban, Alexandra Eremia, Cătălina Ponor, Monica Roşu, Daniela Sofronie, Silvia Stroescu (gimnastică, echipe), Monica Roşu (gimnastică, sărituri), Cătălina Ponor (gimnastică, bîrnă, sol), Constanţa Burcică, Angela Alupei (canotaj, 2 vîsle categorie uşoară), Rodica Florea, Aurica Bărăscu, Ioana Papuc, Liliana Gafencu, Elisabeta Lipă, Georgeta Andrunache, Doina Ignat, Elena Georgescu (canotaj, 8+1), Georgeta Andrunache, Viorica Susanu (canotaj, 2 rame), Camelia Potec (înot, 200 m liber);

2008 Beijing: Alina Dumitru (judo), Georgeta Andrunache, Viorica Susanu (canotaj, 2 rame), Sandra Izbaşa (gimnastică, sol), Constantina Diţă-Tomescu (atletism)

2012 Londra: Alin Moldoveanu (tir), Sandra Izbaşa (sărituri)


 

Am convingerea ca perioada petrecuta intr-o tabara de vara bine organizata poate fi mai valoroasa din punct de vedere educational decat un an intreg de scoala formala.

Charles Elliot , fostul presedinte al Universitatii Harvard


Tabara de Tenis

Puteti sa ne contactati la:

Telefon: 0746 25 25 05
0746 25 25 10
Mail: da@tabaradetenis.ro

Tabara de Tenis
   
Tabara de Tenis Tabara de Tenis

Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis Tabara de Tenis




Programare site Web Activ | Intranet

Parteneri: catering bucuresti

Asigurat rca ieftin